Dzieje grzechu

Oryginalny tytuł: Dzieje grzechu | Reżyseria: Walerian Borowczyk | Produkcja: Polska, 1975 | Czas: 124'
Występują: Grażyna Długołęcka, Jerzy Zelnik, Olgierd Łukaszewicz, Roman Wilhelmi

Film Waleriana Borowczyka powstał na podstawie powieści Stefana Żeromskiego o tym samym tytule. Niech Was jednak nie zmyli nazwisko kojarzone z lekturami szkolnymi – przedstawiona historia z pewnością nie jest przeznaczona dla uczniów szkół podstawowych.

Młoda i pełna dziewczęcej niewinności Ewa Pobratyńska wiedzie spokojne życie – do momentu, w którym do jej rodzinnego mieszkania wprowadza się współlokator. Ewa obdarza żonatego mężczyznę bezwarunkową miłością, co staje się początkiem jej nieprawej drogi. Mimo ostrzeżeń matki i wbrew zdrowemu rozsądkowi kobieta podąża za ukochanym, podróżując przy tym w najróżniejsze zakątki dwudziestowiecznej Europy. Na drodze czeka na nią jednocześnie uwielbienie, pożądanie i upokorzenie, a kolejne decyzje bohaterki doprowadzają ją do całkowitego upadku moralnego i rozpadu jakichkolwiek zasad.

Borowczykowi udała się rzecz niebywała. Dzieje grzechu to bowiem przypowieść o człowieku samotnym, który ponad wszystkim postawił podążanie za uczuciem. To też jednocześnie niezwykle sensualny popis kiełkującego polskiego kina erotycznego. Borowczykowi nigdy nie można było odmówić wyobraźni, co widać choćby w jego najlepszych filmach animowanych z lat sześćdziesiątych. Tutaj jednak igra z wyobraźnią widza, często pokazując detale podsycające napięcie zarówno między kochankami, jak i na sali kinowej. [Joanna Kiedrowska]

 

Data:

Godzina: 20:00

Miejsce:

Kategoria: Walerian Borowczyk

Octopus Film Festiwal