Trainspotting

Oryginalny tytuł: Trainspotting | Reżyseria: Danny Boyle | Produkcja: Wielka Brytania, 1996 | Czas: 94'
Występują: Ewan McGregor, Ewen Bremner, Jonny Lee Miller

Kultowy film Danny’ego Boyle’a, będący adaptacją powieści dziennikarza Irvine’a Welsha, to historia młodego heroinisty kontestującego wartości panujące w świecie żyjącym konsumpcją.

Przygnębiający Edynburg, jako miejsce bez perspektyw, rysuje się jako pokaźna scena narkotykowa lat osiemdziesiątych, miejsce zbytu irańskiej heroiny, która weszła na rynek Wielkiej Brytanii. Młodzież, będąca produktem swoich czasów, przeżywa wzloty i upadki na wielu polach, a ich ciała i umysły niejednokrotnie poddane zostają ciężkiej próbie. To nie problemy klasowe skaleczonych przez imperium robotników zdają się być powodem brania heroiny przez Marka Rentona (Ewan McGregor) i jego przyjaciół (Ewen Bremner, Jonny Lee Miller, Kevin McKidd, Robert Carlyle i Kelly Macdonald). Jak twierdzi sam reżyser, jego film nie traktuje o narkotykach, lecz o przekonaniach. Postawa wobec zastanego przez młodych ludzi porządku wyraża się w odrzuceniu tego, co proponują w fałszywych zapewnieniach politycy i rodzice. Nieustające pragnienie stanowi opór wobec opresji, jest reakcją na słodkie obietnice bez pokrycia.

Daleka od moralizatorstwa formuła ukazuje bohaterów w ciągłej zmianie, a brak kategorycznych osądów sprawia, że publiczności nie znajduje się w uprzywilejowanej pozycji względem młodych Szkotów. Tętniące tempo filmu porywa nas w świat edynburskich squatów, pubów, dyskotek i ulic, gdzie wycofani włączają się znów do życia, a ci, którzy do tej pory zachowywali czystość, rzucają się w objęcia przyjemności. [Urszula Jagiełłowicz]

 

Data:

Godzina: 22:00

Miejsce:

Kategoria: Hala odlotów

Octopus Film Festiwal