Revenge

Oryginalny tytuł: Revenge | Reżyseria: Coralie Fargeat | Produkcja: Francja, 2017 | Czas: 108'
Występują: Matilda Anna Ingrid Lutz, Kevin Janssens, Vincent Colombe, Guillaume Bouchède

Pełnometrażowy debiut francuskiej reżyserki Coralie Fargeat to przewrotna wariacja na temat współczesnego kina zemsty, a także silny feministyczny głos w kinie gatunkowym.

Upojny weekend, który zamożny Richard spędza z blondwłosą pięknością (Matilda Anna Ingrid Lutz) w willi na pustynnym odludziu, zostaje przerwany przez wizytę kumpli mężczyzny. Fetyszyzowane, roznegliżowane kobiece ciało poddane samczemu spojrzeniu i nieokiełznanym żądzom „prawdziwych facetów” sprawia, że tragedia wisi w powietrzu. Jednak podział ról na łowcę i ofiarę nie jest tak oczywisty. Ordynarne zachowania mężczyzn, biernie przystająca na to kobieta – ten przerażający obraz patriarchalnego systemu to jednak tylko pozory.

W tej dwugodzinnej orgii przemocy logika przyczynowo-skutkowa i przesadny realizm nie mają miejsca, a przesyt staje się naczelną zasadą stylistyczną. Fragmentarycznie ukazywana cielesność przypomina filmy pornograficizne, a pustynne zdjęcia przynoszą skojarzenia z najnowszą częścią przygód Mad Maxa. Ironizująca konwencja, czarny humor i teledyskowa forma sprawiają, że Revenge trzyma w napięciu do ostatniej minuty. [Magda Mielke]

 

Data:

Godzina: 18:15

Miejsce:

Kategoria: Nowe kino gatunkowe

Octopus Film Festiwal